Projektai

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė vykdo Europos kaimynystės priemonės projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis

 „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione(2020 – 2022 m.)

https://ec.europa.eu/info/index_en

Projekto tikslas – pagerinti teikiamų paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybę, prieinamumą, įgyvendinant visuomenės informavimo ir švietimo veiklą.

ATLIKTI DARBAI IR INFORMACIJA:

2020 06

Birželio 10 d. įvyko pirmasis projekto įgyvendinimo grupės susitikimas nuotoliniu būdu. Susitikimo metu buvo aptartos ir paskirstytos projekte vykdomos funkcijos, apžvelgti komunikacijos, bendro finansavimo, viešojo pirkimo procedūrų klausimai, planuojami artimiausi renginiai. Įvadinė projekto konferencija buvo numatyta šių metų liepos mėnesį, tačiau dėl esamos epidemiologinės situacijos nutarta konferenciją nukelti vėlesniam laikui.

Įgyvendinant projektą bus suremontuotos patalpos ir nupirkti medicininės bei paliatyviosios pagalbos priemonių rinkiniai, taip pat bus parengtos 4 metodines rekomendacijas dėl efektyvių šių paslaugų teikimo, vykdomos paliatyviosios pagalbos mokymo programos, įtraukiant į jas  visuomenę, savanorius. Europos Sąjunga programos „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ finansavimui skyrė 986 691 EUR, projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai.

Apie Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vykdomą projektą – publikacija Klaipėdos dienraštyje “Vakarų ekspresas” 2020 06 30

http://www.ve.lt/naujienos/sveikata/sveikata/paliatyviosios-pagalbos-pletros-pasienio-regione-projektas-pirmieji-veiksmai-1810107/?fbclid=IwAR0UxjmE7zka4RSGOy8JjxEPDGgdgTrTvjJK9mZ8z9xLL1TmECdED7S00Qc

 

Paliatyviosios pagalbos patalpų renovacija 

2020 07

Liepą startavo Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės paliatyviosios pagalbos korpuso (K. Donelaičio g. 15 A) remonto darbai, finansuojami pagal ligoninės vykdomą projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis. Rangovo – UAB „Išskirtinio būsto statyba“ – statybininkai iki rugpjūčio 10 d. turi atnaujinti paliatyviosios pagalbos korpuso koridorių ir palatų sienas, jas perdažydami ir iki pusės padengdami tarketu. Patalpų renovacija padės pagerinti paliatyviosios slaugos paslaugų kokybę.

Į palatas – nauji televizoriai!

2020 08

Nors vasara – atostogų metas, svarbūs Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vykdomo projekto „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“ darbai vyksta kaip numatyta: išleista 1000 vnt. lankstinukų apie paliatyviosios pagalbos paslaugas ligoninėje, baigiami remonto darbai paliatyviosios pagalbos korpuse (K. Donelaičio g. 15 A) , nupirkti televizoriai, vyksta medicininės įrangos pirkimo procedūros.
Pacientai labiausiai džiaugiasi televizoriais – 15 televizorių bus pakabinti palatose, kuriose anksčiau jų nebuvo. Pakalbinti pacientai pasakojo, jog klausysis muzikos, žiūrės mėgstamus serialus, žinias, nes ne kiekvienas gali skaityti, o žydrieji ekranai – puikus būdas praleisti laiką, ypač jei gydytis tenka ne vieną mėnesį. Personalo kvalifikacijai kelti,  nuotolinėms konferencijoms, mokymams rengti įsigytas didesnės įstrižainės televizorius, kuris pakabintas pasitarimų salėje.
Nauja įranga ir patalpų remontai (perdažomos sienos, grindys ir sienos padengiamos tarketu) pagerins ligoninės teikiamų paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybę.

Visi įrenginiai įsigyjami vykdant Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Paliatyvioji pagalba – kas tai?

2020 09

Žinia apie paliatyviosios pagalbos paslaugas, teikiamas Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje, vykdančioje Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“, pasklido po uostamiesčio įstaigas, labiausiai lankomas klaipėdiečių. Pagal šį projektą išleista 1000 vnt. lankstinukų apie paliatyviąją slaugą: kas tai yra paliatyvioji slauga, kaip ir kam teikiama paliatyvioji pagalba, kokios yra paliatyviosios pagalbos rūšys, kur kreiptis dėl šios paslaugos.

Dalis lankstinukų „Paliatyvioji pagalba“ išdalinta ir palikta viešose įstaigų erdvėse Klaipėdos savivaldybės administracijoje, Visuomenės sveikatos biure, didžiausioje miesto pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje – Klaipėdos sveikatos priežiūros  centre. Ryškiai geltoni lankstinukai su saulėgrąžos žiedu, kuris yra paliatyviosios pagalbos simbolis, traukė įstaigų lankytojų akį, ne vienas pasidžiaugė gavęs informacijos apie labai naudingą paslaugą, žadėjo pasidalinti su artimaisiais, kaimynais.

Sunki liga pakeičia kiekvieno žmogaus gyvenimą, atneša daug nerimo, skausmo, nežinomybės dėl ateities ne tik jam pačiam, bet ir artimiesiems. O paliatyviosios pagalbos tikslas yra palengvinti sergančiojo bei jo artimųjų kasdieninę būtį, kai pagalba grindžiama paciento fizinių, psichologių, emocinių ir dvasinių poreikių tenkinimu, taip pat pagalba teikiama ir netekties atveju paciento globėjams arba šeimai.

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė teikia palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugas Klaipėdos regiono gyventojams. Ligoninė – tai ilgametę patirtį, aukštos kvalifikacijos gydytojus ir slaugytojus turinti medicinos įstaiga. Čia garantuojamas pacientų privatumas, pagarba ir žmogiškasis orumas. Ligoninės pacientams teikiamos ir reabilitacijos paslaugos, slaugai naudojama šiuolaikiška įranga, yra liftai, sava skalbykla, jaukus uždaras kiemelis.

Europos Sąjunga projekto „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ finansavimui skyrė 986 691 EUR, projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai.

Įkurtuvės – atnaujintas paliatyviosios pagalbos korpusas

2020 10

 Atnaujintose Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės paliatyviosios pagalbos korpuso (K. Donelaičio g. 15 A) patalpose jau gydomi pirmieji pacientai. Korpuso patalpose baigti remonto darbai, finansuojami pagal ligoninės vykdomą projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“ (Development of hospice and palliative care services in cross border territories). Rangovo – UAB „Išskirtinio būsto statyba“ – statybininkai atnaujino paliatyviosios pagalbos korpuso koridorių ir palatų sienas, jas perdažydami ir iki pusės padengdami tarketu. Šiame korpuse įrengtos vienvietės ir dvivietės palatos su atskirais sanitariniais mazgais suteikia daug patogumo tiek čia besigydantiems žmonėms, tiek personalui. Patalpų renovacija pagerins paliatyviosios slaugos paslaugų kokybę.

Tai vienas iš Europos Sąjungos finansuojamo projekto „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“ darbų. Projektas apima šiuos darbus: renovuojamos paliatyviosios pagalbos patalpos ir įsigyjama slaugos priežiūros įranga, bus parengtos 4 metodines efektyvios slaugos priežiūros rekomendacijos, vykdomos mokymo programos, visuomenės informavimo kampanija.

Tarptautinė konferencija – nuotoliniu būdu

2020 11

2020 m. balandį startavo dvejus metus truksiantis projektas „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ (Development of hospice and palliative care services in cross border territories), kurio vykdymo partneriai – Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė (vadovaujantis partneris) ir Kaliningrado „Miesto ligoninė Nr. 2“ (Rusija).

Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo projekto tikslas – gerinti paliatyviosios slaugos paslaugų kokybę, prieinamumą ir efektyvumą, informuoti ir šviesti visuomenę apie paliatyviąją pagalbą. Įgyvendinus projektą, bus suremontuotos patalpos ir nupirkti 39 rinkiniai medicininės bei paliatyviosios pagalbos priemonių, partneriai parengs 4 metodines rekomendacijas dėl paliatyviosios pagalbos paslaugų gerinimo bei vykdys mokymo programas, į paliatyviosios pagalbos teikimo procesus įtrauks visuomenę, savanorius. 2014 – 2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos finansuojama suma – 986 691 EUR.

Lapkričio 13 d. įvyko nuotolinė konferencija – „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ projekto pristatymas tarp ligoninių partnerių ir visuomenės atstovams. Tarptautinės konferencijos dalyvius pasveikino Klaipėdos universiteto rektorius prof. Artūras Razbadauskas, Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė.

Konferencijos metu aptarti per pusmetį nuveikti darbai, pasikeista patirtimi apie paliatyviosios pagalbos teikimo teisinius ir organizacinius aspektus, sunkiai sergančiųjų slaugos šiuolaikines priemones, metodus ir specifiką, skausmo valdymą, pragulų prevenciją ir gydymą, naujausių technologinių įrenginių pritaikymą slaugant gulinčius ligonius, išvažiuojamosios slaugos patirtį ir perspektyvas, savanorišką darbą paliatyviosios pagalbos komandoje ir kt. Aptariant konferencijos, vykusios visą dieną, rezultatus, teigiamai įvertinta iš abiejų pusių gauta naudinga medicinos profesionalų patirtis, kuri bus pritaikyta pagrindinei projekto tikslinei grupei – paliatyviosios slaugos pagalbą gaunantiems pacientams. Konferencijos dalyviams ypač patiko Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės neseniai įvesta naujovė – pacientams sudaromos galimybės per planšetinį kompiuterį bendrauti su artimaisiais, kurie karantino sąlygomis negali lankytis ligoninėje. Juk sunkiai sergančių žmonių kasdienybėje labai trūksta bendravimo ir ypač su artimaisiais.


Modernus venų ieškiklis padeda greičiau ir saugiau atlikti procedūras

2020 12

Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė vadovaujančio partnerio teisėmis kartu su Kaliningrado miesto ligonine dalyvauja projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“.
Europos Sąjungos lėšomis finansuojamo projekto tikslas – gerinti paliatyviosios slaugos paslaugų kokybę, prieinamumą ir efektyvumą,  informuoti ir šviesti visuomenę apie paliatyviąją pagalbą.
Be kita ko, pagal šį projektą numatyta įsigyti naujos medicininės ir kitos įrangos paketą. Šiuo metu jau įsigytas venų ieškiklis, funkcinės, reguliuojamos lovos su čiužiniais, priemonių sąraše ir automatiniai defibriliatoriai, deguonies koncentratoriai, švirkštinės pompos, seilių ir gleivių siurbikliai, fizioterapinė įranga, elektrokardiografai ir kt.
Ligoninės personalas džiaugiasi venų ieškikliu –  tai nauja technologija paremtas mobilus įrenginys, padidinantis pirmojo tikslaus dūrio į veną tikimybę. Gydytojai ir slaugytojai puikiai supranta venų punkcijos problemas. Tai ypač svarbu slaugant ir gydant vyresnio amžiaus pacientus, kurių venas neretai sunku pamatyti, užčiuopti. Naudojant venų ieškiklį pacientai nepatiria diskomforto dėl pakartotinių dūrių, o slaugytojos gali greičiau  ir patogiau suleisti vaistus, atlikti kitas procedūras, mažiau sunaudoja ir vienkartinių priemonių.
Įrenginys ypač reikšmingai pritaikomas skubioje pagalboje, kai norint išgelbėti žmogaus gyvybę svarbi kiekviena minutė. Tokiu momentu tikrai nėra laiko ilgai ieškoti venoms.
Taip pat svarbu, kad šis venų aptikimo būdas nėra invazinis, nesukelia žalingo poveikio. Jis lengvai pritaikomas skirtingose aplinkose, kadangi galima reguliuoti ryškumą, spalvas bei pasirinkti norimą vaizdo dydį. Tai ypač aktualu, kai reikia matyti smulkesnes venas.

Visos publikacijos buvo parengtos padedant Europos Sąjungai. Už publikacijų turinį atsako tik VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės informacija

http://eni-cbc.eu/lr/en
https://ec.europa.eu/info/index_en

Paliatyviosios slaugos pacientams – naujos funkcinės lovos ir čiužiniai

2021 01

Į atnaujintas Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės paliatyviosios slaugos korpuso (K. Donelaičio g. 15 A) palatas atgabentos ir sustatytos naujos šiuolaikiškos slaugos priemonės – tai 30 funkcinių lovų su čiužiniais ir 30 spintelių prie lovų, taip pat jau gautas 21 kompresinis čiužinys pragulų profilaktikai.

Dėl galimybės keisti lovos padėtį funkcinės lovos suteikia komforto gulinčiam pacientui, o taip pat ir palengvina darbą slaugos personalui. Pulteliu, pritvirtintu prie lovos, galima pasirinkti kelias lovų padėčių funkcijas: reguliuoti lovos aukštį, paciento sėdėjimo poziciją, kojų sulenkimo kampą. Kompresiniai čiužiniai nuo pragulų yra būtini pacientams, kurie visą laiką leidžia patale, nes padeda išvengti ne tik sveikatos problemų, susijusių su ilgu gulėjimu, bet ir suteikia komforto pacientui. Čiužiniai nuo pragulų rekomenduojami ne tik tiems  pacientams, kurie visiškai nejuda, tačiau ir tiems, kurie turi mobilumo galimybę. Iš šiuolaikiškų medžiagų pagaminti čiužiniai suteikia galimybę odai kvėpuoti,  yra labai patogūs gulėti, tad pacientas geriau jaučiasi ne tik fiziškai, tačiau ir psichologiškai.

Atnaujintos jaukios palatos, turinčios visą naują šiuolaikišką slaugos įrangą ir atskirus sanitarinius taškus, čia dirbančią profesionalią slaugos specialistų komandą užtikrins aukščiausio lygio paliatyviosios pagalbos paslaugą  Klaipėdos miesto gyventojams.

Tiek patalpų remontas, tiek modernios funkcinės lovos bei kita įranga įsigytos iš ligoninės vykdomo projekto „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Ligoninė pavasarį pasitinka atsinaujinusi

 2021 02

Artėjant pavasariui Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės palaikomojo gydymo ir slaugos skyriai bei paliatyviosios pagalbos korpusas atnaujinti iš esmės: suremontuotos palatos su šalia jų esančiais sanitariniais mazgais, palatose įrengtos naujos daugiafunkcinės lovos su visa reikalinga, pačia naujausia šiuolaikiškos slaugos ir medicinine įranga (deguonies koncentratoriai, priešpraguliniai čiužiniai, pacientų judėjimą lengvinančios priemonės ir kt.).

Dar viena naujovė – ypatingai sunkių pacientų, kuriems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, slauga – įsigyta ir praktikoje jau naudojama dirbtinės plaučių ventiliacijos įranga. Pagalvota ir apie pacientų laisvalaikį – palatose įrengti televizoriai. Visos šios priemonės suteikia galimybę kiekvienam sunkiai sergančiam žmogui Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje gauti kokybiškas ir savalaikes slaugos paslaugas.

Siekdama atsinaujinti ir pasiūlyti klaipėdiečiams dar geresnes slaugos paslaugas ligoninė dalyvauja Europos Sąjungos finansuojamame projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“. Šio projekto dėka kaip tik ir įvyko akivaizdūs kokybiniai pokyčiai ligoninėje, kuriais džiaugiasi ir pacientai, ir medicinos personalas. Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė, rūpindamasi pacientų slaugos kokybe, personalo darbo sąlygomis, novatoriškomis idėjomis yra sunkiai sergančių ligonių slaugos lyderė Klaipėdos mieste.

Partneriai aptarė vykdomą slaugos paslaugų gerinimo projektą

2021 03

Du partneriai – VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir valstybinė Kaliningrado srities “Miesto ligoninė Nr. 2” kartu siekia pagerinti slaugos priežiūros paslaugų kokybę ir padidinti pacientų, abiejuose regionuose gaunančių slaugos priežiūros paslaugas, skaičių, vykdydama. projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Šis bendradarbiavimo projektas tarp dviejų gydymo įstaigų vyksta jau beveik metus, o jo trukmė – dveji metai. Vasario 24 d. nuotolinio susitikimo tarp abiejų ligoninių atstovų metu pažymėta, kad baigtas vienas projekto etapas, patvirtinta I-ji pažangos ataskaita.

Darbai vyksta sklandžiai, vykdomos projekte numatytos veiklos, rengiamos mokymų programos bei metodinės rekomendacijos. Iškilusius klausimus partneriai sprendžia kartu, nuolat bendraujama elektroniniu paštu, telefonu.

Projekto viešinimas vyksta sklandžiai, pagal patvirtintą planą.

Abi projekte dalyvaujančios gydymo įstaigos pasidalino informacija, jog įsigyta nauja medicininė įranga, pagalbos priemonės, atnaujinta biuro įranga. Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė, kaip vadovaujantis projekto partneris, išsiuntė kolegoms mokymo programas, tačiau kol kas ten susiduriama su problema – nerandama profesionalių vertėjų.

Dar viena svarbi užduotis – paruošti keturias metodines rekomendacijas (po dvi kiekvienas partneris) dėl paliatyviosios pagalbos paslaugų gerinimo. Šiuo metu rekomendacijos baigiamos ruošti ir aptartos tarp partnerių, ir iš abiejų pusių papildytos, verčiamos į dvi kalbas – lietuvių ir rusų, po to bus išspausdintos.

Sklandžiam darbui – nauja biuro įranga

2021 04

„Esame patenkinti nauju kopijavimo aparatu, dviem naujais kompiuteriais, žymiai pagreitėjo dokumentų pildymas, tam sugaištame mažiau laiko ir galime jo daugiau skirti tiesiogiai pacientams“,- sakė Klaipėdos medicinos slaugos ligoninės vidaus ligų gydytojas Saulius Kazakevičius, kuris kabinetu dalijasi su kolege gydytoja. Taip pat šiomis dienomis ligoninė įsigijo naujų spausdintuvų, skenerių, dar vieną ypač gerą kopijavimo aparatą, į visus skyrius nupirkti 4 šaldytuvai pacientų reikmėms.

Šią savaitę medikus labai pradžiugino dar vienas pirkinys – didelės tėkmės deguonies koncentratorius. Deguonies terapija – deguonies tiekimas pacientams su ūminėmis ar lėtinėmis plaučių ligomis, kurios sukelia kraujo įsotinimo deguonimi sumažėjimą ir pasireiškia pasikartojančiu ar nuolatiniu dusuliu. Šiai terapijai naudojami prietaisai – deguonies aparatai – koncentratoriai, kurie specialių sistemų dėka paima orą iš aplinkos, filtruoja, koncentruoja ir teka per kaukę ar nosinę kaniulę deguonį pacientui.

Visa ši biuro, medicininė ir kita įranga įsigyta vykdant projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Įsigyti nauji šaldytuvai bei indaplovė

2021 05

Sklandžiam ligoninės kasdieniniam gyvenimui labai svarbi kuo patogesnė buitis. Tai svarbu ir pacientams, ir medicinos personalui. Neseniai į keturis ligoninės skyrius atkeliavo po didžiulį naują šaldytuvą, kuriuose pacientai laiko iš namų artimųjų atneštus produktus, paįvairinančius ligoninės maistą. „Labai patogu, prieini ir įsidedi ką reikia, nereikia žemai lenktis kaip prie mažesniojo šaldytuvo. Yra daug vietos visiems, nebesusimaišo maišeliai, kaip kartais būdavo. Esame labai patenkinti, patogu kaip namuose. Labai ačiū!“, – džiaugėsi pacientė Danutė. Ligoninės trečio slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vyriausioji slaugos administratorė Laima Cvetkova sakė, jog nauji šaldytuvai palengvino dabą ir personalui: kadangi skyriuose liko ir senieji šaldytuvai, lauknešėlių pacientams nebereikia nešti į vieną šaldytuvą visame skyriuje, o padalinti į du, todėl susitaupo laikas, kurį personalas gali skirti kitiems darbams atlikti. Dar vienas pirkinys – ligoninės maisto išdavimo patalpoje pastatyta nauja indaplovė, kuri žymiai sparčiau ir kokybiškiau išplauna didelius kiekius indų po pusryčių, pietų ir vakarienių. Indų susidaro nemažai, nes Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje slaugoma ir gydoma apie pusantro šimto sunkiomis ligomis sergančių klaipėdiečių.

Keturi nauji šaldytuvai ir indaplovė, kaip ir daug kitos modernios medicininės, biuro ir kitos įrangos nupirkti iš ligoninės vykdomo ES finansuojamo projekto „Paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Projektas dėl paliatyvios pagalbos paslaugų plėtros įpusėjo

2021 06

Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė vadovaujančio partnerio teisėmis kartu su Kaliningrado miesto ligonine Nr. 2 dalyvauja projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų.

Birželio 23 d. Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje įvyko nuotolinis projekto partnerių pasitarimas. Pasidžiaugta, kad projektas įpusėjo, pateikta II-ji pažangos ataskaita. Projektas vyksta sklandžiai, vykdomos jame numatytos veiklos, jau beveik parengtos mokymų programos bei metodinės rekomendacijos. Iškilusius klausimus partneriai sprendžia kartu, dažnai bendraujama elektroniniu paštu, pasikalbama ir telefonu. Pasidalinta informacija apie naujai įsigytą medicininę įrangą, pagalbos priemonėmis, biuro įranga.

Mokymo programos apie paliatyviąją pagalbą jau parengtos, atlikti partnerių pasiūlyti papildymai ir koregavimai. Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė planuoja jau liepos mėnesį pradėti kontaktinius personalo, savanorių, pacientų artimųjų mokymus. Kaliningrade situacija sudėtinga dėl plintančios Covid-19 infekcijos, todėl kontaktinis bendravimas yra labai ribojamas. Tad partnerių ligoninėje mokymus ketinama organizuoti esant palankesnei epidemiologinei situacijai arba vykdyti mokymus nuotoliniu būdu.

Susitikimo metu detaliau aptartas metodinių rekomendacijų formatas, apimtis, pateikimo forma. Parengtomis rekomendacijomis partneriai jau buvo apsikeitę, atliktas koregavimas, suderinti pasiūlymai. Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės komanda vizualiai pristatė parengtų rekomendacijų formatą, partneriai jam pritarė. Buvo apsikeista ir pasidalinta parengta medžiaga, aptarti išleidimo terminai.

 Ligoninėje surengti mokymai slaugos specialistams ir savanoriams

2021 07

Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė vadovaujančio partnerio teisėmis kartu su Kaliningrado miesto ligonine Nr. 2 dalyvauja 2014 – 2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų.

Liepos 20 ir 22 dienomis Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje pagal ES finansuojamą projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ įvyko dveji paliatyviosios pagalbos teoriniai ir praktiniai mokymai pagal atskiras temas bei tikslines klausytojų grupes.

Sveikatos priežiūros įstaigų slaugytojams, kitiems sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems paliatyviosios pagalbos komandoje stacionarinėje ir ambulatorinėje grandyse labai aktualūs buvo mokymai „Kaulų-raumenų pakenkimų prevencija slaugytojo darbe“.

Mokymų metu aptarti pagrindiniai medicininės ergonomikos principai, orientuojantis į slaugančiųjų praktinius saugaus darbo įgūdžius, slaugant nejudrius ligonius, apmokant juos saugaus paciento perkėlimo metodikų, siekiant išvengti kaulų –raumenų sistemos pažeidimų. Atliekant praktiką prie ligonio lovos buvo mokomasi saugaus paciento kėlimo ir paciento vartymo būdų, kuriuos naudojant taisyklingai, kėlimas tampa sąlyginai saugus slaugančiajam ir patogus pacientui. Mokymuose akcentuota, jog taikant tinkamus kėlimo ir vartymo metodus, galima gerokai sumažinti slaugančiojo su darbu susijusias traumas.

Kita mokymų programa „Savanorių patirtis taikant paliatyviąją pagalbą“ buvo skirta savanoriams, nevyriausybinių organizacijų atstovams, dirbantiems paliatyviosios pagalbos komandoje stacionarinėje ir ambulatorinėje grandyje.

Šių mokymų, kaip ir mokymų slaugytojams metu, buvo atliekama teorinė (paskaita, vaizdo medžiaga, diskusija) ir praktinė dalis (praktika prie ligonio lovos). Mokymų metu akcentuota paliatyviosios pagalbos reikšmė sunkiai sergančio ligonio slaugoje, būtinas komandinis darbas paliatyviojoje pagalboje. Aptarta savanorystės svarba teikiant socialines –medicinines paslaugas, pasidalinta aktualia informacija apie nepagydomomis ligomis sergančių žmonių gyvenimo kokybės ir paliatyviosios pagalbos proceso specifiškumą, pagrindinių simptomų kontrolės būdus, kaip teikti pagalbą mirštančiam ir jo šeimai.

Tikslinė grupė buvo mokoma, kaip atpažinti pagrindinius sunkiai sergančio asmens simptomus ir juos kontroliuoti. Buvo analizuojami ligonio slaugos pagrindai: fiziologinių, higieninių paciento poreikių tenkinimas, vaistų naudojimas, pragulų profilaktika, taip pat aptarti pagrindiniai medicininės ergonomikos principai.

Abieji mokymai vyko po aštuonias valandas, didžiąją laiko dalį sudarė praktiniai mokymai prie ligonio lovos, mokymuose dalyvavo po 20 klausytojų.

Paslaugų pacientams gerinimas: nauja naši skalbimo mašina

2021 08

Teikiant paliatyviąją pagalbą, kuomet dauguma pacientų yra gulintys, labai svarbu palaikyti higieną ir švarą. Sunku būtų įsivaizduoti sklandų kasdieninį slaugos ligoninės darbą, jei ligoninė neturėtų savo skalbyklos su šiuolaikiškomis skalbyklėmis.

„Skalbyklėje paprastai kiekvieną kartą įdedame po 20-28 kg įvairių skalbinių. Tokių įdėjimų per dieną būna 5- 8 kartai. Tai galite įsivaizduoti, kokiais kiekiais kasdien skalbiame pacientų rūbus, patalynę, medicinos personalo aprangą. Nieko nuostabaus – ligoninėje daug gulinčių pacientų, rūbus ir patalynę tenka nuolat keisti. Tenka plauti ne tik užvalkalus, bet ir antklodes, pagalves. Antroji naujoji skalbimo mašina gerokai pagreitins darbą, daugiau vienu kartu išskalbsime, ja patogu naudotis dėl didelės skalbinių įkrovimo ir išėmimo angos“,- sakė skalbėja Gražina Simonaitienė. Švarūs skalbiniai išdžiovinami didelėje džiovykloje, po to lyginami rankiniu būdu ir su specialia lyginimo mašina (skirta patalynei), tvarkingai sulankstomi ir sudėliojami į lentynas.

Antrąją barjerinio tipo (medicininę) pramoninę skalbimo mašiną „Primus“ su galutinio gręžimo funkcija Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė įsigijo už 18 tūkst. eurų, vykdydama Europos Sąjungos finansuojamą projektą„Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Įgyvendiname ES remiamą projektą – daugiau žinių apie paliatyviąją pagalbą

2021 09

Ruduo – geriausias metas mokytis. Rugsėjį Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje startavo keturios mokymo programos: „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ , „Savanorių patirtis, teikiant paliatyviąją pagalbą“, „Ergonomika slaugoje“, „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“. Mokymuose – teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose – pagal kiekvieną programą dalyvavo po 20 dalyvių.

Labai svarbi grandis teikiant paliatyviąją pagalbą yra ligonio artimieji. Susidūrus su sunkia šeimos nario liga, reikia daug ko išmokti. „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ mokymo programa apėmė ne tik teorinę dalį apie tai, kas yra paliatyvioji pagalba, bet ir buvo analizuojami ligonio slaugos namuose pagrindai: fiziologinių, higieninių paciento poreikių tenkinimas, vaistų naudojimas, pragulų profilaktika. Svarbu išmokti regis paprastų dalykų – apversti ligonį lovoje, išmokyti jį vaikščioti vaikštyne ar su ramentais. Itin jautri tema – mirštančiojo priežiūra, pagalba šeimos nariams netekus artimojo.

Ne visi artimieji pajėgia pasirūpinti savo sunkiai sergančiu šeimos nariu, arba jų nėra šalia. Tuomet labai praverčia savanorių, įgijusių žinių apie paliatyviąją slaugą, pagalba. Šiam tikslui ligoninėje surengti mokymai pagal programą „Savanorių patirtis teikiant paliatyviąją pagalbą“. Savanoriams svarbu išmokti ne tik paliatyviosios slaugos pagrindų, bet ir dirbti komandoje. Savanoris tampa pagalbininku ir medicinos personalui, ir paliatyviojo ligonio šeimai, artimiesiems. Toks savanoriavimas, teikiant socialines – medicinines paslaugas, yra labai svarbus, bet reikalauja specifinių teorinių bei praktinių žinių apie nepagydomomis ligomis sergančių žmonių priežiūrą.

Žinoma, didžiausias krūvis slaugant sunkius ligonius, tenka slaugos specialistų komandai. Jiems svarbu nuolat atnaujinti žinias apie saugaus darbo principus, sužinoti naujoves, patobulinti praktinius saugaus darbo įgūdžius keliant, vartant pacientus. Mokymo programa „Ergonomika slaugoje“ buvo skirta slaugytojams (visų profesinių kvalifikacijų), kineziterapeutams, ergoterapeutams, ir kitiems specialistams.

Kad paliatyviosios pagalbos sistema ligoninėje darniai veiktų, kiekvienas jos narys privalo žinoti, ką ir kada daryti. Tam pasitarnavo mokymo programa „ Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“, skirta vadovams, gydytojams, kitiems specialistams, dirbantiems paliatyviosios pagalbos srityje. Mokymų dalyviai buvo supažindinti su paliatyviosios pagalbos paslaugų sistema bei raida Lietuvoje ir pasaulyje, be kita ko aptartas paliatyviosios pagalbos holistinis požiūris į žmogų kaip alternatyva tradicinei medicinai ir eutanazijai, aptartos fizinių, psichologinių ir emocinių dvasinių, socialinių paciento ir jo šeimos poreikių tenkinimas prieš ir po mirties.

Mokymo programos – Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ , „Savanorių patirtis, teikiant paliatyviąją pagalbą“, „Ergonomika slaugoje“, „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“ – tai ligoninės vykdomo projekto „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų, dalis.

Pagal šį projektą siekiama pagerinti slaugos priežiūros paslaugų kokybę ir padidinti pacientų, gaunančių slaugos priežiūros paslaugas, skaičių.

Kokybiška įranga – geresnės paliatyviosios pagalbos paslaugos

2021 10

„Paliatyvieji ligoniai yra tie mūsų pacientai, kurie patys visai nieko nebegali“,- paprastai ir aiškiai pačius sunkiausius Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės pacientus apibūdina ligoninės vidaus ligų skyriaus gydytoja Daiva Ubartaitė. Tokiems pacientams slaugyti ir gydyti, kaip niekam kitam, reikia daug specialios įrangos. „Tikrai džiaugiamės iš europinių lėšų nupirktais gleivių atsiurbėjais, nes mūsų ligoniukai kai kurie nesugeba net seilių išspjauti, ar reikia pašalinti sekretą iš kitų gyvybinių landų. Turime ir labai gerą aparatą, skirtą nuolat sekti paliatyviųjų pacientų kraujo spaudimą, širdies ritmą, kraujo įsisotinimą deguonimi. Taip pat irgi iš europinių lėšų įsigijome labai reikalingą aparatą – oksigenatorių, skirtą palaikyti paciento kvėpavimo funkcijoms “,- pasakojo D. Ubartaitė.

Ligoninė iš vykdomo ES finansuojamo projekto yra įsigijusi ir defibriliatorių, kuris yra nepamainoma skubi pagalba staigiai sutrikus paciento širdies veiklai.

Pacientai ir medicinos personalas kasdien be kitų slaugos priemonių džiaugiasi naujomis funkcinėmis lovomis, kurios pakeitė paprastas mechanines. „Anksčiau slaugytojos daug laiko ir jėgų skirdavo patogiai pasodinti, pakelti pacientus. Dabar yra viskas žymiai patogiau ir paprasčiau, stipresni pacientai ir patys gali reguliuoti lovos padėtį be slaugytojų pagalbos“,- džiaugėsi vieno iš ligoninės skyrių slaugos administratorė Laima Cvetkova.

Paliatyviųjų pacientų kasdieninei slaugai reikalingą įrangą ligoninė įsigijo vykdydama Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Sukurtas vaizdo klipas apie paliatyviąją pagalbą

2021 11

Paliatyviosios pagalbos proceso specifiškumas reikalauja profesionalaus komandinio darbo, mokymų, žinių paslaugų atnaujinimo. Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė vykdo projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“. Apie šio projekto metu ligoninėje sukurtas ir patobulintas paliatyviosios pagalbos paslaugas sukurtas 5 minučių trukmės vaizdo klipas. Dėkojame ligoninės medikams, pacientams ir jų artimiesiems, kurie dalyvavo vaizdo klipo filmavime, pasidalino savo įgyta patirtimi stiprinant paliatyviosios pagalbos paslaugas Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje.

Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos. Už šiame kanale pateikiamą informaciją atsako tik Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį. Nuoroda į programą: https://eni-cbc.eu/lr/en/news/64/y2022

Vaizdo klipo nuoroda: https://youtu.be/4Z0Twyvuj-w

Vaizdo klipas apie paliatyviąją pagalbą buvo parengtas panaudojant Europos Sąjungos paramą. Už turinį atsako tik VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir jis jokiomis aplinkybėmis neatspindi Europos Sąjungos pozicijos.

Paliatyviajai slaugai – padidintas dėmesys visus metus

2021 12

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje visus metus vyko ne tik įprastas darbas, bet ir buvo vykdomas ES finansuojamas projektas „ Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“, kurio tikslas – kokybiškos ir savalaikės paliatyviosios pagalbos paslaugos sunkiai sergantiems klaipėdiečiams ir jų artimiesiems.

Kas nuveikta per metus? Galime pasidžiaugti, kad net sudėtingomis karantino ir kitų apribojimų sąlygomis, susijusiomis su Covid-19 pandemija, tarptautinis projektas nesustojo, numatyti darbai buvo vykdomi atkaklaus ligoninės specialistų, medicinos darbuotojų darbo dėka. Pagerėjusias gydymo ir hospitalizavimo sąlygas jau teigiamai įvertino pacientai, o gydytojai ir slaugytojai džiaugiasi gauta nauja slaugos, gydymo ir kita įranga, kuri akivaizdžiai palengvina ir pagerina sunkių ligonių priežiūrą, slaugą ir gydymą.

Trumpa 2021 m. atliktų darbų kronika:

Palatos. Dar metų pradžioje į projekto lėšomis suremontuotas ir atnaujintas palatas atgabentos ir sustatytos naujos šiuolaikiškos slaugos priemonės – tai 30 funkcinių lovų su kompresiniais čiužiniais nuo pragulų bei 30 spintelių prie lovų. Palatose sumontuota pati naujausia šiuolaikiškos slaugos ir medicininė įranga (deguonies koncentratoriai, priešpraguliniai čiužiniai, pacientų judėjimą lengvinančios priemonės ir kt.).

Partneriai. Surengtas ne vienas susitikimas nuotoliu su projekto partneriais – kaliningradiečiais medikais. Susitikimų metu dalintasi informacija apie projekte numatytų veiklų vykdymą, aptariamos rengiamos mokymų programos bei metodinės rekomendacijos paliatyviajai pagalbai teikti, keistąsi kita aktualia projekto vykdymo informacija.

Įranga darbui. Sklandžiam ligoninės darbui reikalinga ne tik medicininė įranga, bet ir gera biuro, buitinė technika. Projekto metu ligoninė aprūpino gydytojus naujais kompiuteriais, geru spausdintuvu, kita biuro įranga. Pacientų reikmėms buvo nupirkti keli šaldytuvai, nauja galinga skalbyklė, indaplovė ir televizoriai, kurie pakabinti palatose pacientų patogumui.

Medicininė įranga. Viena iš naujovių– ypatingai sunkių pacientų, kuriems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, slauga – įsigyta ir praktikoje jau naudojama dirbtinės plaučių ventiliacijos įranga (didelės tėkmės deguonies koncentratorius, oskigenatorius ir kt.), taip pat įsigytas defibriliatorius, kuris yra nepamainomas prietaisas kaip skubi pagalba staigiai sutrikus paciento širdies veiklai. Sunkių ligonių priežiūrai nupirkti nauji gleivių atsiurbėjai, įsigytas stebėsenos aparatas, skirtas nuolat sekti paliatyviųjų pacientų kraujo spaudimą, širdies ritmą, kraujo įsisotinimą deguonimi.

Mokymai. Ligoninėje vasarą ir rudenį įvyko paliatyviosios pagalbos teoriniai ir praktiniai mokymai – startavo keturios mokymo programos: „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ , „Savanorių patirtis, teikiant paliatyviąją pagalbą“, „Ergonomika slaugoje“, „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“. Mokymuose – teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose – pagal kiekvieną programą dalyvavo po 20 dalyvių. Jau parengtos ir keturios metodinės rekomendacijos, kurios bus atspausdintos kaip atskiri keturi leidiniai – knygelės – ir taps gerais pagalbininkais teikiant kokybišką paliatyviąją pagalbą tiek ligoninėje, tiek paciento namuose.

Vaizdo klipas. Paliatyviosios pagalbos proceso specifiškumas reikalauja profesionalaus komandinio darbo, mokymų, žinių paslaugų atnaujinimo. Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė dalyvauja projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų. Apie šio projekto metu ligoninėje sukurtas ir patobulintas paliatyviosios pagalbos paslaugas sukurtas 5 minučių trukmės vaizdo klipas.

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės sukurtą filmą apie paliatyviąją pagalbą šiuo metu galima pasižiūrėti ligoninės interneto svetainėje (skyrelyje „Projektai“) www.kmslig.lt, ligoninės „Facebook“ bei www. youtube. com paskyrose, dienraščio „Vakarų ekspresas“ interneto puslapyje www. ve.lt, filmą numatoma transliuoti ir Klaipėdos miesto savivaldybės, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro svetainėse, tai pat ligoninės ekranuose.

Nuorodos:

Apie paliatyviąją pagalbą – ligoninės svetainėje

 2022 01

 Startavo atnaujinta Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės interneto svetainė www.kmslig.lt. Svetainėje didelis dėmesys skirtas ligoninės nuo 2020 metų vykdomam projektui „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“. Išsamiai apie projekto vykdymą plačioji visuomenė gali susipažinti atskirame svetainės skyriuje „Projektai“. Kas mėnesį užfiksuotos informacinės žinutės atskleidžia, kiek jau daug nuveikta projekto lėšomis ir visos komandos nuoširdžiu darbu, kad paliatyviosios pagalbos paslaugos pasiektų geresnę kokybę.

Džiugu, kad ir įtemptu dėl Covid-19 pandemijos metu projektas nesustojo, veiklos vyko taip, kaip numatyta. Įsigyta nauja įranga (medicinos, biuro, buities), suremontuotos patalpos, paliatyviosos pagalbos komandų mokymai, sukurtas vaizdo klipas apie paliatyviąją pagalbą ir jos svarbą – tai pagrindiniai darbai, nuveikti vardan geresnės paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybės, kurią jau gauna ir labai gerai įvertina pacientai.

Ir tai dar ne viskas – šiomis dienomis į spaustuvę atiduotos keturios knygelės – metodinės priemonės. Jose pateikti išsamūs profesionalų patarimai apie sunkiai sergančių žmonių slaugos aspektus, paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymą, raumenų ir kaulų traumų prevenciją slaugytojo darbe, savanorišką patirtį, teikiant paliatyviąją pagalbą. Knygelės, papuoštos šiltu paliatyviosios pagalbos simboliu – saulėgrąžos žiedu, vėl pasitarnaus geresnei paliatyviosios pagalbos kokybei, geresnei sunkiai sergančių žmonių priežiūrai. Susipažinus su rekomendacijomis, naudą kasdieniniame darbe pajus ir slaugos personalas. Metodines priemones apie paliatyviąją pagalbą numatyta išspausdinti vasario mėnesį. Spaudos darbai finansuojami Europos Sąjungos lėšomis.

Paliatyviosios slaugos komandai – nauji pagalbininkai: metodinės knygelės

2022 02

Paliatyviosios pagalbos komandoje dirba ne tik slaugytojai, bet ir paciento aplinkoje esantys žmonės – tai šeimų nariai, artimieji, savanoriai.  Prižiūrėti sunkiai sergantį žmogų ligos patale ar jau gal jo gyvenimo pabaigoje reikia ne tik specifinių žinių, praktinių įgūdžių, bet ir išmokti darniai dirbti visiems vienoje komandoje.  Šiuo metu jau spausdinamos keturios spalvingos ir naudingos knygelės, kurių bendras tiražas – 2000 egzempliorių. Knygelių pavadinimai:  „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“,  „Savanoriška patirtis teikiant paliatyviąją pagalbą“, „ Raumenų ir kaulų prevencija slaugytojo darbe“, „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“. Šios knygelės bus ne tik atspausdintos, bet ir publikuojamos ligoninės interneto svetainėje (www.kmslig.lt), tad bus bet kada pasiekiamos norintiems specialistų patarimų dėl paliatyviosios slaugos teikimo savo artimam ar pacientui.

Paliatyviųjų pacientų kasdieninei slaugai reikalingas keturias knygeles –  metodines priemones – spaudai parengė Klaipėdos medicininė slaugos vykdydama Europos kaimynystės paramos projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

Paliatyvioji pagalba – vis reikalingesnė

2022 03

„Paliatyviųjų ligonių pas mus daugėja ir daugės. Sunkių ligonių po insultų, infarktų, traumų, sergančių onkologinėmis ir kitomis ligomis, esančių komos būklės turime kiekviename ligoninės skyriuje, užpildytos visos paliatyviajai pagalbai skirtos lovos “,- sako Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Tatjana Litoš. Klaipėdos medicininėje slaugos ligoninėje, teikiančioje slaugos ir palaikomo gydymo paslaugas, pastaruoju metu ypač stiprinamos paliatyviosios pagalbos klaipėdiečiams paslaugos. Aukštesnės šių paslaugų kokybės padėjo pasiekti beveik dvejus metus ligoninėje vykdomas Europos Sąjungos (ES) finansuojamas projektas „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“. Pasak T. Litoš, paliatyviųjų pacientų priežiūra reikalauja itin didelio viso medicinos personalo dėmesio, komandinio darbo, nuolat atnaujinamų žinių bei specifinių įgūdžių, šiuolaikiškos slaugos ir medicininės įrangos panaudojimo.

„ Profesionaliai sunkios būklės žmonių slaugai labai svarbūs visi faktoriai, pradedant patogiomis lovomis, priežiūra, baigiant gydymu, slauga, skausmo valdymu. Džiaugiamės iš projekto lėšų įsigytomis naujomis funkcinėmis lovomis, įvairiomis slaugos priemonėmis, kurios palengvino ir personalo darbą. Svarbu net skalbimo mašina, kuri taip pat įsigyta iš projekto lėšų, ji dirba dieną naktį, nes didžioji dalis mūsų pacientų – gulintys ligoniai, tad patalynės, rūbų išskalbti tenka labai daug. Seniau turėjome vieną skalbimo mašiną, dabar dvi, ir abi reikalingos“,- pasakojo vyriausioji slaugos administratorė.

Taip pat iš projekto lėšų visi ligoninės skyriai pilnai aprūpinti didelės tėkmės deguonies koncentratoriais, kardiografais, gleivių atsiurbėjais ir kita šiuolaikiška įranga, kuri skirta paliatyviųjų ligonių priežiūrai, slaugai, sveikatos būklės rodiklių stebėsenai, gydymui.

„Dar turime gavę ir pacientų fizioterapijai skirtos įrangos, kuri dabar rengiama naudoti, įrangos paskirtis – gerinti gulinčių pacientų būklę. Ligoninėje dirbantys kineziterapeutai – svarbi paliatyviosios pagalbos komandos dalis“,- teigė T. Litoš.

Vykdant Europos kaimynystės priemonės projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ vienas iš uždavinių buvo įtraukti į paliatyviosios pagalbos procesą savanorius. „Turime ir ilgalaikių savanorių, padedančių jau ne vienerius metus. Itin džiugu, kad savanorystės noriai imasi jaunimas. Ligoninėje praktiką atlikusios Klaipėdos universiteto ruošiamos būsimosios slaugytojos panoro ir po praktikos savanoriauti ligoninėje, padėti slaugytojoms pamaitinti, nuprausti ligonius, pabendrauti su jais, atlikti kitus darbus. Šiuo metu turime gerą pagalbininką – pas mus praktiką pasirinkusį atlikti vaikiną, būsimą slaugytojo padėjėją, kuris mokosi E. Galvanausko profesinio mokymo centre. Iš šio centro laukiame atvykstant ir daugiau jaunuolių, kurie pasirinko labai reikalingą slaugytojų padėjėjų specialybę “,- sakė T. Litoš.

Projekto darbų ataskaita spaudoje

2022 03

2022 03 17  „Klaipėdos” dienraštyje – publikacija apie Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vykdomą projektą ” Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamą ES lėšomis.

Paliatyvioji pagalba apibrėžiama kaip ligonio, sergančio pavojinga gyvybei, nepagydoma, progresuojančia liga, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonė. Kaip geriau padėti žmogui, kuris nepajėgia be medikų pagalbos išgyventi, ir kurio dienos, o galbūt ir valandos jau suskaičiuotos? Būtent siekdama atsakyti į šiuos klausimus į kokybiškesnę paliatyviosios pagalbos paslaugą ir gilinosi Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė, vykdanti Europos Sąjungos (ES) finansuojamą projektą „Slaugos ir paliatyviosios slaugos paslaugų plėtra pasienio regione“.

Nuoroda į straipsnį : https://klaipeda.diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/slaugos-ligonineje-demesys-paliatyviajai-pagalbai-1068980

Naujos metodinės knygelės – paliatyviosios slaugos komandai

2022 04

Klaipėdos medicininė slaugos ligoninė vyko Europos kaimynystės priemonės projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų. Projekto lėšomis išleistos keturios spalvingos knygelės – metodinės rekomendacijos:  „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“,  „Savanoriška patirtis teikiant paliatyviąją pagalbą“, „ Raumenų ir kaulų prevencija slaugytojo darbe“, „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“. Kiekvienos knygelės tiražas – 500 vnt.

Knygeles rengė Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės specialistai, maketavo ir spausdino  UAB „Valdo leidykla“ Ukmergėje. Patogaus formato, spalvingos knygelės įdomios ir turiniu – tai ne vien tekstai, bet ir informatyvios lentelės, iliustracijos, pavyzdžiai, nuotaikingi paveikslėliai. Leidinukai papuošti saulėgrąžos žiedu – tai paliatyviosios pagalbos simbolis.  Knygelėje „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“ supažindinama su paliatyviosios pagalbos paslaugų sistema Lietuvoje ir pasaulyje, aptariamos fizinių, psichologinių ir emocinių, socialinių paciento ir jo šeimos poreikių tenkinimas prieš ir po jo mirties. Antroje knygelėje „Savanoriška patirtis teikiant paliatyviąją pagalbą“  teikiamos rekomendacijos savanoriams, kurie tampa pagalbininkais medicinos personalui, paliatyviojo ligonio šeimai artimiesiems ir turi išmokti  ne tik specifinių teorinių ir praktinių žinių apie nepagydomomis ligomis sergančių žmonų priežiūrą, bet ir dirbti vienoje komandoje. Trečiojoje knygelėje „Raumenų ir kaulų prevencija slaugytojo darbe“ išsamiai pateikiami vertingi saugaus darbo patarimai, instrukcijos, kaip taisyklingai prižiūrėti pacientus, juos keliant, vartant, kad nepakenkti savo sveikatai. Didžiausias krūvis slaugant sunkius ligonius tenka slaugos specialistų komandai (slaugytojams, kineziterapeutams, kitiems specialistams), todėl jiems svarbu nuolat atnaujinti žinias apie saugaus darbo principus paliatyviojoje slaugoje. Ir ketvirtojoje knygelėje „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ labai išsamiai analizuojami ligonio slaugos pagrindai: fiziologinių, higieninių paciento poreikių tenkinimas, vaistų naudojimas, pragulų profilaktika, dvasiniai emociniai poreikiai.

Tad šios metodinės rekomendacijos tikrai turėtų tapti geru pagalbininku slaugytojams, kineziterapeutams, kitiems medicinos specialistams, savanoriams, pacientų šeimų artimiesiems, plačiajai visuomenei. Juk prižiūrėti sunkiai sergantį žmogų ligos patale ar jau gal jo gyvenimo pabaigoje reikia ne tik specifinių žinių, praktinių įgūdžių, bet ir išmokti darniai dirbti visiems vienoje paliatyviosios pagalbos komandoje.  Tik tokiu būdu paliatyvieji pacientai gaus kokybiškas paliatyviosios pagalbos paslaugas.

Metodinės rekomendacijos bus publikuojamos ir ligoninės interneto svetainėje (www.kmslig.lt), tad bus bet kada pasiekiamos norintiems specialistų patarimų dėl paliatyviosios slaugos teikimo savo artimam ar pacientui.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės informacija

Pridedama:  metodinės rekomendacijos PDF formatu:

Metodine priemone_Slauga namuose

Metodine priemone_Savanoriai

Metodine priemone_Raumenu ir kaulu traumu prevencija

Metodine priemone_Paliatyvios pagalbos paslaugu valdymas

Europos Sąjungos lėšomis Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė pagerino paliatyviosios pagalbos paslaugas

2022 04

2022 m. balandžio mėn. finišavo prieš dvejus metus Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės pradėtas Europos kaimynystės programos projektas „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamas Europos Sąjungos (ES)lėšomis. Europos Sąjunga programos „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ finansavimui skyrė 986 691 EUR, projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai. Projekto tikslas – pagerinti teikiamų paliatyviosios pagalbos paslaugų kokybę, prieinamumą, įgyvendinant visuomenės informavimo ir švietimo veiklą.

Įgyvendinant projektą teko orientuotis pagal esamą situaciją – koreguoti projekto priemones dėl staiga užgriuvusios koronoviruso pandemijos, su ja susijusių karantinų, savas pataisas į projekto eigą jau jo pabaigoje įnešė ir Rusijos sukeltas karas Ukrainoje. Tačiau galima pasidžiaugti, kad projektas įgyvendintas sėkmingai, paliatyviosios pagalbos paslauga Klaipėdos medicininėje slaugos ligoninėje tapo kokybiškesnė, sudarytos geresnės sąlygos gydyti ir slaugyti pacientus, taip pat patogiau ir lanksčiau dirbti medicinos personalui. Į paliatyviosios pagalbos komandą įtraukiami artimieji, savanoriai, visuomenė daugiau sužinojo apie paliatyviosios pagalbos paslaugą per projekto viešinimo priemones.

Kokius pagrindinius darbus atlikome?

Palatų remontas

Suremontuotos Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės paliatyviosios pagalbos korpuso (K. Donelaičio g. 15 A) patalpos: atnaujinta grindų, sienų danga. Į atnaujintas ir kitas paliatyviosios slaugos palatas atgabentos ir sustatytos naujos šiuolaikiškos slaugos priemonės – tai 30 funkcinių lovų su kompresiniais čiužiniais nuo pragulų ir 30 naujų spintelių prie lovų.

Nauja medicininė įranga

Be kita ko, pagal šį projektą buvo numatyta įsigyti naujos medicininės ir kitos įrangos paketą. Įsigytas venų ieškiklis, funkcinės, reguliuojamos lovos su čiužiniais, priemonių sąraše ir automatiniai defibriliatoriai, deguonies koncentratoriai, švirkštinės pompos, seilių ir gleivių siurbikliai, fizioterapinė įranga, elektrokardiografai ir kt. Dar viena naujovė – ypatingai sunkių pacientų, kuriems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, slauga – įsigyta ir praktikoje jau naudojama dirbtinės plaučių ventiliacijos įranga. Pagalvota ir apie pacientų laisvalaikį – palatose įrengti televizoriai. Visos šios priemonės suteikia galimybę kiekvienam sunkiai sergančiam žmogui Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje gauti kokybiškas ir savalaikes paliatyviosios slaugos paslaugas.

Nauja buities, biuro įranga

Pacientų palatose pakabinta 15 televizorių, nupirkti 4 nauji šaldytuvai pacientų reikmėms, indaplovė, nauja galinga skalbimo mašina. Gydytojai aprūpinti naujais kompiuteriais, spausdintuvu, kita nauja biuro įranga.

Mokymai

 Surengti dveji teoriniai ir praktiniai mokymai ligoninėje apie sunkiai sergančių žmonių slaugą, paliatyviosios pagalbos valdymo modelį, saugią slaugą, savanorių įtraukimą į paliatyviosios slaugos pagalbos komandas. Kiekviename mokymų etape dalyvavo po 20 klausytojų: slaugos specialistų, kineziterapeutų, ligonių artimųjų, savanorių. Įgyvendintos keturios mokymo programos: „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“ , „Savanorių patirtis, teikiant paliatyviąją pagalbą“, „Ergonomika slaugoje“, „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“.

Švietėjiška veikla

Išleista 1000 vnt. lankstinukų apie paliatyviosios pagalbos naudą ir svarbą.

Surengta tarptautinė konferencija nuotoliniu būdu.

Pagaminti trys stendai apie ligoninėje vykdomą Europos Sąjungos finansuojamą projektą.

Sukurti ir publikuoti straipsniai apie ligoninės vykdomą projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“, finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis, kurie buvo publikuojami „Klaipėdos”, „Vakarų ekspreso“ dienraščiuose, ligoninės interneto svetainėje bei ligoninės „Facebook“ profilyje.

Sukurtas 4 minučių profesionalus vaizdo klipas apie tai, kaip teikiama paliatyvioji pagalba. Vaizdo klipas publikuojamas „Youtube“ kanale, ligoninės interneto svetainėje skyrelyje „Projektai“  ir ligoninės „Facebook“profilyje.

Išleistos keturios metodinės rekomendacijos – knygelės 2000 vnt. egzempliorių tiražu. Knygelių pavadinimai:  „Paliatyviosios pagalbos paslaugų valdymas“,  „Savanoriška patirtis teikiant paliatyviąją pagalbą“, „ Raumenų ir kaulų prevencija slaugytojo darbe“, „Sunkiai sergančio žmogaus slaugos aspektai“. Knygeles rengė Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės specialistai, maketavo ir spausdino  UAB „Valdo leidykla“ Ukmergėje. Patogaus formato, spalvingos knygelės įdomios ir turiniu – tai ne vien tekstai, bet ir informatyvios lentelės, iliustracijos, pavyzdžiai, nuotaikingi paveikslėliai. Leidinukai papuošti saulėgrąžos žiedu – tai paliatyviosios pagalbos simbolis.

Šios knygelės bus ne tik atspausdintos, bet ir publikuojamos ligoninės interneto svetainėje (www.kmslig.lt), tad bus bet kada pasiekiamos norintiems specialistų patarimų dėl paliatyviosios slaugos teikimo savo artimam ar pacientui.

Projekto pabaigos žodis

„Paliatyviųjų ligonių pas mus daugėja ir daugės. Sunkių ligonių po insultų, infarktų, traumų, sergančių onkologinėmis ir kitomis ligomis, esančių komos būklės turime kiekviename ligoninės skyriuje, užpildytos visos paliatyviajai pagalbai skirtos lovos “,- sako Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Tatjana Litoš. Klaipėdos medicininėje slaugos ligoninėje, teikiančioje slaugos ir palaikomo gydymo paslaugas, pastaruoju metu ypač stiprinamos paliatyviosios pagalbos klaipėdiečiams paslaugos. Aukštesnės šių paslaugų kokybės padėjo pasiekti dvejus metus ligoninėje vykdomas Europos Sąjungos (ES) finansuojamas projektas „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“. Pasak T. Litoš, paliatyviųjų pacientų priežiūra reikalauja itin didelio viso medicinos personalo dėmesio, komandinio darbo, nuolat atnaujinamų žinių bei specifinių įgūdžių, šiuolaikiškos slaugos ir medicininės įrangos panaudojimo.

Vykdant Europos kaimynystės priemonės projektą „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ vienas iš uždavinių buvo įtraukti į paliatyviosios pagalbos procesą savanorius. „Turime ir ilgalaikių savanorių, padedančių jau ne vienerius metus. Itin džiugu, kad savanorystės noriai imasi jaunimas. Ligoninėje praktiką atlikusios Klaipėdos universiteto ruošiamos būsimosios slaugytojos panoro ir po praktikos savanoriauti ligoninėje“,- sakė T. Litoš.

ES finansuojamame projekte „Slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų plėtra pasienio regione“ (2020 – 2022 m.) numatyti darbai buvo vykdomi atkaklaus ligoninės specialistų, medicinos darbuotojų darbo dėka. Pagerėjusias gydymo ir hospitalizavimo sąlygas jau teigiamai įvertino pacientai, o gydytojai ir slaugytojai džiaugiasi gauta nauja slaugos, gydymo ir kita įranga, kuri akivaizdžiai palengvina ir pagerina sunkių ligonių priežiūrą, slaugą ir gydymą.

Visos šiame puslapyje pateikiamos publikacijos buvo parengtos padedant Europos Sąjungai. Už publikacijų turinį atsako tik VšĮ Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

https://ec.europa.eu/info/index_en

Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės informacija

Informacija atnaujinta 2022 08 11

Skip to content